Zapisz się na newsletter

Systemy solarne

Największy udział w tym zakresie maja kolektory słoneczne. Ich zadaniem jest skupienie na swojej powierzchni jak najwięcej promieniowania słonecznego widzialnego, podczerwonego jak i ultrafioletowego. Promieniowania te są pochłaniane przez specjalne powierzchnie absorpcyjne i zamieniane w ciepło, a następnie przekazywane za pośrednictwem czynnika grzewczego do układu solarnego. Tam ciepło jest magazynowane na potrzeby użytkownika w zbiornikach na ciepłą wodę użytkową lub w buforach, a w czasie zapotrzebowania oddawane jest do układu.

Można wyróżnic dwa podstawowe typy kolektorów słonecznych:

  
  • Kolektory płaskie - powierzchnia absorpcyjna ma kształt płaskiej płyty o układzie pionowym lub poziomym. Do prawidłowego funkcjonowania takich kolektorów wymagany jest odpowiedni ich montaż, tzn. pod odpowiednim katem i w określonym kierunku (ze względu na strony świata). Optymalnym kątem nachylenia kolektorów jest kąt zbliżony do 45°. Najkorzystniejszą pracę układu można zagwarantować poprzez zwrócenie ich powierzchni absorpcyjnej w kierunku południowym lub południowo-zachodnim. Ze względu na to, iż największą efektywność uzyskują w miesiącach od maja do października nazywane są często kolektorami „sezonowymi”.
  •  Kolektory rurowe (często nazywane również kolektorami próżniowymi) – wykonane są z pojedynczych szklanych rur, w których w próżni umieszczone są specjalne płyty absorpcyjne, skupiające nie tylko promieniowanie padające bezpośrednio na nie, ale również promieniowanie odbite od innych przeszkód czy promieniowanie rozproszone. Dlatego cechują się one większą sprawnością niż kolektory płaskie – z tego tez względu nazywane są potocznie jako kolektory „całoroczne”
    .
Szczegółową zasadę działania kolektorów oraz najczęściej spotykane układy solarne przedstawiają poniższe schematy.
 
 

Kontakt

SALON FIRMOWY
ul. Mikołowska 166
43-100 Tychy
tel. (32)  7 800 800
fax (32)  7 800 900
e-mail: salon@viessmann.tychy.pl
 

Aktualności

Nowa oferta kredytowa Bank Ochrony Środowiska

Przeferencyjne kredyty we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska .
 

Kocioł na drewno VITOLIGNO 100-S

Szczególnie atrakcyjny cenowo kocioł grzewczy do opalania drewnem.